Anteny morskie to urządzenia, które wykorzystywane są do wzmacniania sygnału odbieranego z radiotelefonów stacjonarnych oraz radiotelefonów ręcznych.
Przy zakupie anteny morskiej należy kierować się następującymi kryteriami:
Promiennik
Promiennik to niezwykle ważna część anteny, która jest niezwykle narażona na korozję czy inne zniszczenia związane z trudnymi warunkami atmosferycznymi, w jakich jest wykorzystywana. Nawet drobne zniszczenia tego elementu mogą skutkować zmniejszeniem wydajności anteny i znacznie wpłynąć na pogorszenie przekazywanego sygnału. Materiały, na które warto zwrócić uwagę, to włókno szklane i stal nierdzewna. Stal nierdzewna zapewnia dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, włókno szklane w kolorze białym jest odporne na promienie UV. Im dłuższa antena tym większy zasięg komunikacji.
Wyposażenie
Podczas wyboru anteny warto zwrócić uwagę, czy w skład zestawu wchodzi dedykowany do niej uchwyt. Dodatek ten sprawi, że montaż anteny będzie szybki i bezproblemowy. Wiele anten sprzedawanych jest bez uchwytu montażowego. Wówczas dla najlepszej jakości sygnału, należy zaopatrzyć się w dodatkowy uchwyt, zgodny z parametrami wybranej anteny. Aby zachować pełnię swoich możliwości, antena powinna być zamocowana stabilnie, nie zmieniając swojego położenia.
Podstawowe parametry: pasmo częstotliwości i moc
Wybierając antenę należy sprawdzić, jakie pasma częstotliwości obsługuje i porównać je z pasmami, które mają być obsługiwane przy jej pomocy. Wykaz podstawowych częstotliwości morskich można znaleźć pod tym linkiem.
Moc maksymalna anteny to zdolność anteny do przyjęcia określonej dawki mocy, którą następnie jest w stanie wypromieniować bez uszkodzenia cewki. Moc anteny nie określa jej zysku energetycznego, czyli zasięgu, a jedynie definiuje pod jak mocną jednostkę nadawczą może być podłączona.